201502.23
Off
0

Leasing czy kredyt na samochód ?

Leasing czy kredyt na samochód? Z tym pytaniem spotykają się co rok przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonać zakupu nowego auta.
Leasing jest stosunkowo łatwy do otrzymania. Firmy leasingowe nie wymagają od nas zdolności finansowej liczonej w taki sposób, jak robią to banki przy wydawaniu decyzji w sprawie przyznania kredytu samochodowego. Przy leasingu spotkamy się także ze znacznie mniej skomplikowanymi procedurami zawierania umów niż te, które występują przy kredytach. Leasing pozwala uzyskać pojazd zarejestrowany. Pojazd leasingowany nie jest jednak własnością leasingobiorcy.Z tego powodu klient nie ma możliwości uzyskania zniżek na ubezpieczenie w większości towarzystw ubezpieczeniowych oraz szans na odszkodowanie w przypadku kolizji bez zgody leasingodawcy.
Biorąc kredyt na zakup samochodu trzeba pamiętać, że sama pożyczka nie jest kosztem podatkowym. Do kosztów firma zaliczy natomiast kwoty wynikające z amortyzacji auta oraz odsetki zapłacone po dniu przekazania samochodu do używania. Odsetki, które zostaną naliczone do dnia przekazania samochodu do używania, podwyższą jego wartość początkową, która będzie amortyzowana. W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca musi się liczyć z ograniczeniami przy rozliczeniu kosztów. Dotyczy to aut, których wartość jest wyższa niż 20 tys. euro (kwota ta jest przeliczana na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania). W takiej sytuacji do kosztów nie można zaliczyć nadwyżki ponad tę kwotę.
Kupując auto na kredyt, VAT rozliczymy „z góry” jednorazowo. W przypadku leasingu, który jest traktowany jako świadczenie usług, VAT rozliczony zostanie co miesiąc z kolejnej faktury za czynsz.