201502.26
Off
0

Zaliczka uproszczona.

Podatnicy podatku dochodowego zobowiązani są do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
W tym celu mają do wyboru trzy sposoby:
raz w miesiącu, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym
kwartalnie, do 20 dnia następującego po zakończonym kwartale,
w formie uproszczonej.
Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy oznacza opłacanie jej w stałej wysokości co miesiąc.
Z uproszczonej formy mogą skorzystać firmy, które rozpoczęły działalność w latach wcześniejszych. Ponadto mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i opodatkowani podatkiem liniowym.
Zaliczka uproszczona wyliczana jest na podstawie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej, który przedsiębiorca  wykazał w zeznaniu rocznym za rok poprzedzający dany rok podatkowy lub na bazie dochodu za rok poprzedzający dany rok podatkowy o dwa lata. Jeśli w zeznaniach podatkowych za dwa poprzednie lata nie wykazano dochodu, wówczas podatnik nie ma możliwości opłacania zaliczek w formie uproszczonej.
Wykazany w zeznaniach dochód jest wartością wyjściową dla określenia zaliczek uproszczonych według zasad odpowiadających danej formie opodatkowania, a obowiązującej podatnika w danym roku podatkowym (czyli według skali podatkowej lub stawki liniowej).
Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy w formie uproszczonej to 1/12 podatku obliczonego od ustalonego dochodu (dochodu wykazanego w zeznaniu za rok ubiegły lub dwa lata wstecz).
Istotne jest to, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty zaliczki uproszczonej nawet w sytuacji, kiedy w danym roku podatkowym ponosi stratę. Zatem dochód w danym roku jest niższy niż ten z poprzedniego roku, na podstawie którego ustalane były zaliczki uproszczone.